Dişlerimizi nasıl fırçalamamız gerektiğini anlamak konusunda bir miktar ağız anatomisini anlamak faydalı olacaktır.

Şekilde G harfiyle gösterilen cep şeklindeki oluşuma diş eti cebi denmektedir. Dişeti cebi bütün dişlerin dişeti ile birleştiği alanlarda bulunmaktadır ve bakteri plağının oluşması ve bakterilerin üremesi için ideal bir alandır. Bu sebeple temizlenmesi gerekir. Yani diş fırçalamak sadece dişlerin yüzeyel olarak fırçalanması değildir, fırçalamaya dişetlerinin ve dilin fırçalanmasınında dahil edilmesi gerekmektedir. Dişeti ceplerine ulaşmanın en doğru yollarından biri ise fırçayı diş ve dişeti birleşimine 45 derece açı ile tutarak dişetinden uzağa doğru süpürme hareketinin yapılmasıdır. 

Diş fırçalama işleminin günde en az 2 kere yapılması tavsiye edilmektedir. Fırçalama işlemi yukarıda bahsedilen şekilde 2 dakika boyunca tüm dişlere ve dile uygulanmalıdır. Son yıllarda fiyatlarıda oldukça uygun hale gelen elektronik diş fırçaları ise güvenilir markalardan alındığı sürece ağız hijyenini arttırmakta oldukça faylalıdırlar hatta en son modeller 2 dakika dolduğunda size haber verecek şekilde tasarlanmıştır.

                                                   

Sitemizde paylaştığımız bilgiler sadece ziyaretçilerimize fikir verme amaçlı olup hekim muayanesi ve konsultasyonuyla kıyaslanmaması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Tanı ve tedavi için mutlaka bir hekime başvurunuz.


Pill Digital