Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Diş Kaplaması için Zirkonyum tercihi, metal desteksiz diş kaplaması yaptırmayı tercih eden kişiler için uygulanır. Zirkonyum diş kaplama, zirkonyumun saf halinin zirkonyum seramiğine dönüştürülmesi ve pişirme işlemi ile şekillendirilmesi sonucu uygulanan kaplama yöntemidir. Estetik bir gülüş elde edilmesi için uygulanan diş kaplama yöntemleri arasında yer alır. Zirkonyum diş kaplama aşamaları, tercih eden kişiler ve yöntem avantajları hakkında bilgiler, alt başlıklardan öğrenilirler.

Zirkonyum Diş Kaplama Aşamaları

Zirkonyum diş kaplama adımları şu şekilde sıralanırlar:

 • Zirkonyum diş kaplaması öncesi, lokal anestezi işlemi gerçekleştirilir.
 • Kaplama sağlanacak dişlerin boyutlarının yaralanması ve ölçü alınması işlemleri gerçekleştirilir.
 • Dişlerin kaplama için kesilmesi işlemi sağlanıp, geçici diş uygulaması yapılır.
 • Zirkonyum kaplama için doğal diş rengine uyumlu kaplama rengi seçimi yapılır.
 • Ölçülere uygun ve seçilen renge uygun zirkonyum kaplama 3 ila 5 gün içerisinde şekillendirilerek, uygulamaya hazır hale getirilir.
 • Hazırlanan zirkonyum diş kaplamaları, hastanın diş yapısına uygun şekilde yapıştırılır.
 • İşlem sonrası 6 ayda bir olacak periyotlar halinde kontroller sağlanır.

Bu adımlar ile zirkonyum diş kaplama yöntemi tamamlanıp, hastanın kaplamaya sağladığı uyumu kontrol etmek açısından 6 ay sonra diş hekimi tarafından kontrol yapılır.

Kimler Zirkonyum Diş Kaplama Tercih Eder?

Zirkonyum diş kaplamayı seçenler hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:

 • Dişlerinde kırılma ve çarpıklık olan kişiler,
 • Estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen kişiler,
 • Sigara, çay ve kahve tüketiminden diş renkleri değişen kişiler,
 • Metal kullanımlı diş kaplamlarına karşı alerjisi olan kişiler,
 • Sıcak ve soğuk yiyecekler tüketirken dişlerde hassasiyet yaşayan kişiler,
 • Ön dişlerde renk kaybı, aşınma ve kırılma sebebiyle, diş yapısı bozukluğu olan kişiler, zirkonyum diş kaplama uygulamasını tercih ederler.

Zirkonyum Diş Kaplama Yöntemi Avantajları

Zirkonyum diş kaplama yöntem fırsatları şu şekilde sıralanırlar:

 • Zirkonyum diş kaplama ile dişler doğal görünümüne en yakın şekilde kaplanır.
 • Metal kaplamlarda yaşanan diş eti üzerinde renk değişimi oluşması probleminin ortadan kaldırılması avantajı elde edilir.
 • Ön dişler için en ideal kaplama yönteminin uygulanması avantajı elde edilir.
 • Biyolojik açıdan uyumlu kaplama yapılması ve metal alerjisi olanların bu yöntem ile diş bozukluklarını giderebilmesi avantajları sağlanır.
 • Diş dokusu bölümünün düşük oranda kesilmesi avantajı ile kaplama yapılır.
 • Tek diş kaplama yaptırma ihtiyacı olanların, kaplama tedavisi yaptırabilmesi avantajı ve soğuk sıcak yiyecek tüketiminde diş hassasiyetinin yenilmesi avantajı elde edilir.

Bu avantajların elde edildiği zirkonyum diş kaplama tedavisi ile birden fazla hasarlı diş veya tek bir hasarlı diş için gerekli olan kaplama tedavisinin uygulanması sağlanır.

Zirkonyum Diş Kaplamasını Hangi Yaş Grupları Yaptırabilmektedir?

Zirkonyum diş kaplamanın yaşı bulunmamaktadır. Daimi dişleri çıkmış, gelişimini tamamlamış olan her yaş grubu zirkonyum diş kaplama tedavisi görebilmektedir. 18 ve 20 yaş arasındaki gençler, gelişim döneminde oldukları için zirkonyum diş kaplaması yaptırmamalılardır. Çünkü yaptırmaları durumunda, çenelerinde büyüme olacaktır ve bu sebeple aralanmalar görülebilecektir.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisinden Sonra Dişlerde Renk Değişimi Yaşanır Mı?

Zirkonyum dişlerin renk değiştirmesi gibi bir durum görülmemektedir. Yüzeyi oldukça pürüzsüz ve kaygan olduğu için zirkonyum kaplama dişlerde plak birikmemektedir. Bu sebeple de kahve, çay ve sigara gibi renklendirici gıdalar çok tüketilse dahi renk değişimi yaşanmamaktadır. Uygulama sonrasında elde edilen renk, sonrasında da korunmaktadır.

Zirkonyum Maddesi İle Diş Etleri Uyum Sağlar Mı?

Zirkonyum ve diş etlerinin uyumuna bakıldığında; zirkonyum, diş dokusuyla oldukça uyumludur. Metal destekli protezlerde; dişin boyun kısmında, diş etinde morarmaya dönük bir renklenme olabilmektedir. Ayrıca diş eti çekilmesi de görülebilmektedir. Ancak zirkonyum diş kaplamada bu tarz problemler ile karşılaşılmamaktadır. Yanlış fırçalama yapanların diş eti çekilmesi yaşaması durumunda ise; estetik açıdan herhangi bir problem oluşmamaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama İşlemi Sırasında Ağrı Hissedilir Mi?

Zirkonyum diş uygulamasında ağrı hissedilmesi, çok yaşanan bir durum değildir. Lokal anestezi ile yapılan bir işlem olduğu için ağrı hissedilmemektedir. Sıcak ve soğuk hassasiyetinin önüne geçilebilecek bir işlem de uygulanmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum diş tedavi süresi, yaklaşık olarak 1 haftadır. Hastanın süreç içerisinde beklentisinin karşılanmasına, izlenen tedavi yoluna göre tedavi süresinde değişiklikler olabilmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Bakımı Nasıl Yapılır?

Zirkonyum dişin bakımı için öncelikle günde en az 2 kere dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Günlük bakım rutininin olması gerekmektedir. Zirkonyum diş kaplama sonrasında sıcak veya soğuk hassasiyeti yaşanmadığı için tedavi sonrasında bütün besinler tüketilebilmektedir. Ayrıca 6 aylık periyotlarda diş hekimi ziyaret edilmelidir. Zirkonyum kaplamanın durumu hekimler tarafından kontrol edilmektedir ve herhangi bir problem olması halinde erken müdahale edilebilmesi mümkün olmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Ağız Kokusuna Neden Olur Mu?

Zirkonyum dişin ağız kokusu yaratması gibi bir durum söz konusu değildir. Metal destekli bir tedavi olmadığı için ağızda tat değişikliği veya koku hissedilmemektedir. Ayrıca içerisinde metal olmadığı için metal alerjisi olanların da problemsiz bir şekilde kullanabileceği bir kaplamadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Zirkonyum dişin kullanım ömrü, oldukça uzun olmaktadır. Hastadan hastaya, ağız ve diş bakımına ne kadar dikkat edildiğine göre zirkonyum dişin ömrü değişiklik göstermektedir. Dişler canlı dokular olduğu için zaman içerisinde aşınmalar meydana gelebilmektedir ve dişin yapısı da farklılaşabilmektedir. Ancak zirkonyum diş kaplamada böyle bir problem yaşanmamaktadır. Düzenli olarak bakımının yapılması ve düzgün kullanılması durumunda, 30 seneye kadar kullanımı mümkündür.

Zirkonyum Diş Kaplama Değiştirilirken Dişe Zarar Verilir Mi?

Zirkonyum diş değiştirilirken zarar görmesi gibi bir durum yaşanmamaktadır. Kaplamalar çıkartılırken kesildiği için hem dişlerde doku kaybı yaşanmamaktadır hem de işlem sırasında rahatsız olunmamaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Zararları Var Mıdır?

Zirkonyum dişin dezavantajlarına bakıldığında; uzun dişsiz aralıkları bulunan hastaların yaptırması durumunda, arka bölgede bir kırılma görülebilmektedir. Bu yüzden zirkonyum diş kaplama, uzun dişsiz aralıkları olanlara tavsiye edilmemektedir.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Fiyatları Nasıldır?

Zirkonyum dişin ücretlerine bakıldığında; izlenecek olan tedavi yoluna göre değişiklik göstermektedir. Zirkonyum diş kaplamanın fiyatlarını; kullanılacak olan malzemeler, işlem sırasında kullanılan cihazlar, alınan kaplama ölçüsü gibi birçok etken belirlemektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

6 Adet “Zirkonyum Diş Kaplama Yorumları” Bulundu

 1. Dişlerimin yapısından hiç memnun değildim. Dolgu yaptırmak yerine zirkonyum kaplama yaptırmak istiyordum. Ömer Bey ile görüştüm. Bana her şeyi anlattı ve örnekleri de göstererek bana bir yol gösterdi. Tedavi sonrası nelere dikkat edeceğimi çok nazik bir şekilde anlattı. Diş hekimliği alanın bu kadar bilgili bir doktor daha önce görmemiştim.

 2. Renkleri iyice kötüye giden ve dışardan kötü bir izlenim yaratmaya başlayan dişlerim için zirkonyum kaplama tedavisini Ömer bey eşliğinde aldım. Bu süreçte profesyonel yaklaşımları ve ilgisinden dolayı Ömer beyden gayet memnun kaldım. Teşekkür ederim.

 3. Dişlerimin yapısından memnundum ama ters giden bir şey vardı. Dişlerimin renginde bir yenilik istiyordum. Çok ince bir şekilde sararmaya başladı ve ne yaparsam yapayım çözüm bulamadım. Ömer bey ile görüştüğümde bana bir sürü tedavi önerisi sundu. Kaplama yaptırmak istediğimi dile getirince birçok çeşidin olduğunu ve dişlerime en çok zirkonyum kaplamanın gideceğini önerdi. Örnekleri inceledikten sonra zirkonyum kaplama tedavisine başladık. Her şey yolunda gitti ve bembeyaz dişlere sahip oldum. Emeklerinden ve ilgisinden dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.

 4. Dişlerim estetik açıdan güzel görünmesini istiyordum. Ayrıca dişlerim de önceden kırıklık meydana geldiğinden konuşurken rahatsız oluyordum. Bunun durumunda Ömer Bayar bana uygun zirkonyum diş kaplama tedavini bana uygun olacağını söylediler. Almış olduğum tedavi beni çok mutlu etti. Herkese Ömer Bayar’ı önermek istiyorum. Gönül rahatlığı ile konuşabiliyorum. Sizlere teşekkürlerimi iletiyorum.

 5. Zirkonyum kaplama konusunda sizlere hızlı ve en sağlıklı yöntemlerle tedavi sunabilecek tek doktorun Ankara’da Ömer Bayar olduğunu düşünüyorum. Sizlere özel bir yaklaşım sunduğu gibi bunu da severek yaptığı için ortaya çok güzel sonuçlar çıkıyor. Ben de Zirkonyum kaplama konusunda Ömer Bey’den destek alarak yeni, estetik ve sağlıklı gülüşlere sahip oldum. Uygun fiyatlara tam da istediğiniz bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız Ömer Bayar bu konuda alanında uzman.

 6. Zirkonyum kaplama için gerekli tüm işlemleri yaptığı ve işinde yetenekli bir doktor olduğunu öğrendiğim için Ömer Bey’i tercih ederek yeni gülüşlere onunla kavuştum. Gayet ilgili ve süreç hakkında bilgilerini harfiyen size aktaran bir doktor. Sürecin en iyi şekilde planlanması için de çok iyi bir doktor. Sizlere diyebileceğim tek şey, size özel tam anlamıyla estetik bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız Ömer Bey sizin için en mantıklı tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 6 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Zirkonyum Diş Kaplama ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.