Zirkonyum Emax Lamine Karşılaştırması

Zirkonyum Emax Lamine Karşılaştırması

Ankara Zirkonyum kaplama tedavisi ve Emax kaplama arasındaki farklar günümüzde estetik diş uygulamaları arasında yaygın olarak merak edilmektedir. Diş kaplama tedavileri genellikle hastalarda çürük veya farklı bir neden bağlı olarak dişin kurtarılamayacağının anlaşılmasının ardından dişlerin yüzeyinin kaplanmak suretiyle kurtarılmaya çalışılmadır. Aynı zamanda bu işlemler sadece sağlık için değil aynı zaman estetik açıdan da uygulanabilir. Bu tip işlemler sırasında birçok farklı malzeme ve ürün ile tedavi yöntemi kullanılabilir. Hastanın durumu, diş yapısı ve maliyet gibi başlıca unsurlar dikkate alınarak hastalar içi en uygun kaplama türü belirlenmektedir. Bu sayede dişten elde edilecek fayda ve avantajlarda söz konusu bu kaplama malzemelerine göre değişir.

Günümüzde en bilinen diş kaplama yöntemi porselen ve zirkonyum kaplamadır. Bunun yanı sıra Emax diş kaplama işlemi ağırlıklı olarak öndeki kesici diler için uygulanmaktadır. Bu yönüyle sağlığını yitiren veya yeniden kazandırılmaya çalışılan dişler için değil daha çok estetik açıdan kötü görünüme sahip olan ve kişiyi rahatsız eden dişler için uygulanmaktadır. Emax dayanıklılık açısından çok daha güçsüz olduğu için arka bölgedeki dişler için tercih edilmez. Zirkonyum Emax karşılaştırması bu yönüyle hem sağlık hem de estetik açıdan yapılabilir.

Diş Kaplama Tedavileri Hangi Durumlarda Uygulanır?

Ankara Diş kaplama tedavisi iki farklı durumda da gerçekleştirilebilir. Hem sağlık hem de estetik kaygılar nedeniyle hastalarda kurtarılması mümkün olmayan dişler veya eksik dişlerin tamamlanması için zirkonyum, porselen veya emax kaplama türlerinden herhangi biri uygulanabilir. Günümüzde yaygı olarak estetik diş tedavileri arasında tercih edilen bu yöntemler hastaların çok daha doğal ve sağlıklı bir görüme sahip dişlere kavuşmasın sağlamaktadır. Bu yönüyle yetişkin her yaş grubu ve cinsiyet için hasta tercihlerine ve ihtiyaçlarına bakılarak en uygun kaplama türü seçilerek tedavi uygulanır.

Hastaların dişinde meydana gelen çürümeler nedeniyle kurtulması mümkün olmayan bölümlerin yüzeylerinde uygulanabilir. Dişlerin tamamına yapılabileceği gibi sadece belirli bir diş veya diş grubu için işlem uygulanabilir. Tedavi sırasında tercih edilen kaplama maddesi görünüm ve fonksiyonel açıdan hastaya en yüksek verimi sağlaması gerekmektedir.

Ankara Diş Kaplama Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Diş kaplama çeşitleri ve tedavi yöntemleri birçok farklı açıdan değerlendirilebilir. Özellikle dişlerin sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşmasının yanı sıra işlevselliği bakımından gücünü koruması da hedeflenmektedir. Günümüzde Türkiye’de ve dünyada en yaygın olarak kullanılan diş kaplama çeşitleri ve yöntemleri:

 • Porselen diş kaplama,
 • Zirkonyum diş kaplama,
 • Metal destekli diş kaplama,
 • Empress yöntemi ile full porselen kaplama,
 • Kompozit laminate kaplama,
 • Emax kaplama vb.

Olarak sıralanabilir. Her bir tedavi yöntemi ve kaplama malzemesi için farklı avantajlardan ve dezavantajlardan söz edilebilir. Ancak genel itibariyle her bir yöntem hastaların kaybettikleri dişleri yerine çok daha sağlam ve güçlü diş görünümüne sahip olmasıdır.

Ankara Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Nedir?

Ankara zirkonyum diş kaplama yaygın olarak porselen kaplama olarak uygulanan bir tür tedavi yöntemidir. Ankara zirkonyum kaplamaGenel olarak metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere iki farklı şekilde sınıflandırılan kaplama tedavisi için zirkonyum kullanımı son derece yaygındır. Klasik porselen köprü ve protez tedavileri için altyapı görevi gören gri metalin yerine kullanılan beyaz bir alışıma sahip madde olan zirkonyum, görünüm itibariyle hastalara çok daha yüksek bir avantaj sağlamaktadır. Ağırlıklı olarak estetik amaçlı ve beyazlatma tedavileri ile başarılamayan renkleşmelerde ve yapısal diğer bozukluklarda zirkonyum kaplama tedavisine başvurulabilir. Zirkonyum kaplama tedavisinin iki temel uygulama yönteminden bahsedilebilir. Bunlar:

 • Arka grup dişlerde köprü ve kaplama,
 • Ön grup dişlerde implant üzeri protezlerde.

Kullanılabilir. Estetik açıdan çok sık tercih edilen bu maddenin sahip olduğu faydalar kadar çeşitli dezavantajlarında söz etmekte mümkündür. Ancak genel itibariyle kaplama tedavilerinde zirkonyum kaplama en çok tercih edilen ürünler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Ankara Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisinin Avantajları

Zirkonyum diş avantajları arasında en önemlisi ışığı geçirgen bir yapıda olması nedeniyle doğal dişlere en yakın madde olmasıdır. Bu sayede tedavi uygulanan kişide dişlerde herhangi bir müdahalenin yapılıp yapılmadığının anlaşılması son derece zordur. Bunun yanı sıra zirkonyum kaplamanın sağladığı en temel avantajlar arasında:

 • Diş dokusuyla tamamen uyumludur,
 • Metal destekli protezlerde ortaya çıkan mor renk görülmez,
 • Işık geçirgenliği ile çok daha doğal görünüme sahiptir,
 • Diş eti çekilmesine neden olmaz,
 • Herhangi bir metal alerjisine neden olmaz,
 • Ağızda metal barındırmadığı için tat değişikliği içermez.

Bunlar ve daha bu tip birçok avantajı sayesinde zirkonyum kaplamaların kullanımı son derece yaygın ve bir o kadar da avantajlıdır. Hastalar uygulama sonrasında birçok açıdan avantaj elde ederler.

Ankara Emax Diş Kaplama Nedir?

Ankara e-max kaplamaEmax diş kaplam tedavisi diğer kaplama tedavilerinden birçok farklı özelliği ile ayrılmaktadır. Sağlık sorunlarının yanı sıra ağırlıklı olarak estetik kaygılarla kullanılan emax kaplama, yaygın olarak öndeki kesici dişlerin parlak ve düzgün görünümünü sağlamak için tercih edilmektedir. Bu yönüyle sağlığını kaybeden dişler için değil daha çok görüntü itibariyle hastalara rahatsızlık veren, şekil bozukluğuna sahip dişler için bu kaplam tedavisi tercih edilebilir. Genel itibariyle dayanıklılık açısından diğerleri kadar güçlü olmadığı için ağzın arka bölümünde yer alan dişler için emax kaplama tercih edilmez.

Estetik açıdan düzdün bir görünüm sağlanması için emax tercih eden kişilerin aynı zamanda doktor tarafından bu uygulamanın da onaylanması gerekir. Öte yandan tedavi sonrasında genellikle kaplama dişler zaman içinde mevcut özelliklerini kaybettikleri için mutlaka uygun bir ağız ve diş bakımının yapılması gerekir. Zirkonyum Emax karşılaştırması yapılırken bu nedenle uzun vadede sağlayacakları faydaların dikkate alınması tavsiye edilmektedir.  

Emax Diş Kaplama Tedavisinin Avantajları

Emax diş kaplama avantajları arasında en önemlisi bu uygulamanın asla doğal dişin yapısına zarar vermemesidir. Öte yandan estetik açıdan yapıldığı için özellikle ön dişlerde ortaya çıkan şekil bozuklukları için tercih edilebilir. Bu yönüyle çok daha kısa sürede tedavi tamamlanabilir. Diş kaplama tedavileri sırasında tercih edilen tedavi unsurların türüne göre farklı tip avantajlardan söz edilebilir.

E-max diş kaplama genellikle estetik nedenlere bağlı olarak ön dişler için uygulanan bir kaplama çeşididir. Dış kısmı geçirgen bir madde olan ince ve özel yapılı bir porselen olan emax kaplama, zirkonyum ile çok sık karşılaştırılmaktadır.

Zirkonyum ve Emax Lamine Arasındaki Farklar Nelerdir?Ankara lamine kaplama

Emax ve zirkonyum kaplama farkları iki temel grupta incelenmelidir. Sağlık ve estetik açısından değerlendirme yapıldığında her iki kaplama maddesinin da sahip olduğu avantajlar ve dezavantajlar açıkça görülecektir. Buna göre zirkonyum ve emax kaplama arasındaki en temel farkalar:

 • Zirkonyum, emax kaplamaya göre daha güçlü ve dayanaklıdır,
 • Geçirgenlik ve görünüm açısından emax kaplama zirkonyuma göre daha estetik ve doğal bir görünüm sağlar,
 • Zirkonyum daha çok sağlık endişeleri ile emax ise estetik amaçla tercih edilen bir kaplama türüdür.
 • Emax kaplama daha çok ön dişler için uygundur, zirkonyum ise arka grup dişlerde daha yüksek fayda sağlayabilir.

Her iki kaplama yönteminde de birçok farklı avantaj ve dezavantaj bulunur. Bu nedenle tedavi sırasında en uygun yöntem ve malzeme seçilmeden önce hekim kararının ve hasta durumunun dikkate alınması gerekmektedir.

Ankara Zirkonyum ve Emax Diş Kaplama Fiyatları

Diş kaplama fiyatları tedavi sırasında kullanılacak ürünlerin özelliklerine ve tedavi yöntemlerine göre değişiklik göstermektedir. Temelde zirkonyum kaplama yapısı ve uygulama alanlarına göre emax kaplamadan çok daha maliyetli olabilir. Diğer açıdan her iki uygulamada da estetik ve sağlık açısından kişiden kişiye değişen yöntemler tercih edileceği için fiyatlar arasında belirgin farklar ortay çıkabilir. Zirkonyum emax karşılaştırması yapılırken bu nedenle fiyatlardan ziyade daha çok hasta için sağlayacağı faydaların araştırılması gerekir. Bu nedenle uzman bir hekim tarafından karar verilir.

Sizde Yorum Yapabilirsiniz “Zirkonyum Emax Lamine Karşılaştırması”

 1. Eski dişlerimden hiç memnun değildim. Ömer Beyin metini çok duydum. Hemen randevu aldım. Gittiğim gün lamine kaplama yapılmasını önerdi. Örneklere bakınca da çok hoşuma gitti. Tedavimden oldukça memnun kaldım. Çok teşekkür ediyorum, kendisine ve ekibine.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Sizde Yorum Yapabilirsiniz “Zirkonyum Emax Lamine Karşılaştırması”