Zirkonyum Kaplama Malzemeleri/Bileşenleri

Zirkonyum Kaplama Malzemeleri/Bileşenleri

Zirkonyum kaplama malzemeleri, dişe benzer görünümleri, biyo-fonksiyonellikleri, biyo-uyumlulukları ve sağlam olmalarından dolayı klinik uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. En sert kaplama malzemelerinin kullanıldığı zirkonyum kaplamalar, kapsamlı çürüme, çatlama ve kırılma gibi diş sorunlarını düzeltir. 

Zirkonyum kaplamalar, monolitik seramiklerin en dayanıklı formlarından biri olan zirkonyum dioksitten üretilir. Karışıma başka hiçbir malzeme eklenmediği için olağanüstü bir güce sahiptir. Görünüşü opaktır ve bu nedenle, dişler üzerinde mükemmel bir etkisi vardır. 

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları

Diş hekimliği alanında, önemli bir malzeme olan zirkonyum oksite olan ilgi her geçen artıyor. Bunun nedeni, bu malzemenin mükemmel fiziksel ve kimyasal özelliklere (biyo-uyumluluk) sahip olması ile beraber her şeyden önce her hastanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek estetik sonuçlar vermesidir. Zirkonyum kaplama avantajları, genel olarak şunlardır:

  • Zirkonyum maddesi, asitlere karşı dayanıklıdır ve gözenekli olmadığı için toksik maddelerin emilimini engeller. Ağız hijyenini büyük ölçüde kolaylaştırır ve diş eti çekilmesi gibi problemlerin de ortaya çıkmasını önler. Mükemmel uyumu ve malzemenin etkili işleme özellikleri, ağızda hoş ve rahat bir his sağlar.
  • Yapılan bilimsel araştırmalar, kesinlikle metal içermeyen bir element olan zirkonyumun, ağız boşluğunda herhangi bir alerjiye veya herhangi bir uyumsuzluk belirtisine neden olmadığını göstermiştir. Ayrıca kaplama tedavisinde kullanılan malzemeler, özellikle de mukoza ve dokularla uyumludur. 
  • Metal bir diş restorasyonuna göre ısı ve soğuğu daha yavaş ilettiği için de sinirleri korur. Temizleme kolaylığı sayesinde bu materyaller, diş eti hastalıklarını önler.
  • Zirkonyum oksit, çok hafif ama son derece güçlüdür. 
zirkonyum kaplama fiyatları
zirkonyum

Zirkonyum Kaplamanın Dezavantajları

Her ne kadar zirkonyum kaplama malzemeleri son derece güvenilir olsa da düşük oranda dezavantajları olabilir. 

Örneğin zirkonyum, saf bir element olarak doğada mevcut değildir. Ancak ya bir oksit ya da bir silikat olarak bulunur. Ayrıca, zirkonyumun en önemli sorunlardan biri, nadiren de olsa düşük sıcaklıkta yaşlanmaya bağlı oluşan dejenerasyondur.

Estetik Görünüm İçin Neden Zirkonyum Kaplama Tercih Edilmelidir?

Estetik görünüm için zirkonyum kaplamaların tercih edilmesinin en büyük nedeni, beyaz bir renge ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olmasıdır. Iyi estetiği destekleyen özelliklere sahiptir ve hasta için doğru ağız hijyenini garanti eder. 

Zirkonyumun yüksek şeffaflığı, doğal estetik bir görünüm kazandırır. Zirkonyumun açık rengi sayesinde diş restorasyonlarında, metal kullanımında sıklıkla olduğu gibi zamanla diş eti küçülmesine bağlı siyah lekeler oluşmaz.

Aşırı diş çürümesi durumunda da dişin yeniden yapılandırılması için idealdir ve genel olarak dişlere, yüksek sağlamlık kazandırır. Opak görünümleri nedeniyle renk solması sorununu gidermek için de önemli bir seçenektir. Üstün güç ve kalite nedeniyle diğer kaplama çeşitlerinin çoğundan daha uzun süre dayanırlar. 

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Zirkonyum Kaplama Malzemeleri/Bileşenleri ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.