Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplama; sıcağa dayanıklı, ışık geçirgenliği olan, beyaz renkte ve diş yapımında kullanılan bir madde ile yapılan kaplama işlemidir. Zirkonyum kaplama nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; kaplama yapılacak olan dişlerin ufaltılması, ardından dişlerden ölçü alınması ve sonrasında seçilen zirkonyum renklerine göre kullanılacak olan maddenin hazırlanması ile beraber uygulanan tedavidir.

Zirkonyum kaplama nedir?
Zirkonyum kaplama nedir?

Zirkonyum Kaplama Tedavisini Yaptırabilecek Olanlar Kimlerdir?

Zirkonyum diş uygulamasına uygun olan hastalarımız; daimi dişleri çıkmış ve gelişim dönemini tamamlamış olanlardır. Gelişim dönemini tamamlamamış olan hastalarımızın çeneleri büyümeye devam ettiği için zaman içerisinde aralanmalar görülebilmektedir. Bu yüzden 18-20 yaştan daha küçük olan hastalarımıza zirkonyum kaplama tedavisi önerilmemektedir.

Diş eti rahatsızlığı olan hastalarımıza zirkonyum kaplama yapılabilmektedir. Ancak tedavinin uygulanabilmesi için hastalarımızın diş eti rahatsızlıklarını tedavi ettirmesi ve sonrasında zirkonyum kaplama yaptırmaları gerekmektedir.

Zirkonyum Kaplama Hangi Durumlarda Tercih Edilmektedir?

Zirkonyum dişin uygun olduğu haller aşağıda verilmiştir:

  • Diş beyazlatma tedavisi görmüş ancak tedaviden istediği sonucu alamamış olan hastalarımıza ileri düzeyde renk değişimi tedavisi uygulanırken zirkonyum kaplam tekniğinden yararlanılmaktadır.
  • Ayrık, çapraşık veya dönüş dişlere ortodontik tedavi uygulanmak istenmemesi durumunda; alternatif tedavi olarak zirkonyum kaplama yapılabilmektedir.
  • Önceden yapılmış olan dolguların yapısının bozulmuş olması durumunda; zirkonyum kaplama tedavisine başvurulabilmektedir.
  • Aşırı madde kaybı yaşanan dişler için yapılacak olan restorasyon çalışmalarında zirkonyum kaplama kullanılabilmektedir.
  • Arkadaki dişlerin köprü ya da kaplama olarak kullanılacak olması durumunda; zirkonyum kaplama tercih edilmektedir.
  • Ön grup implant üstü protezler için zirkonyum kaplama etkili olmaktadır.
  • Zirkonyum kaplama, gülüş estetiğinde de kullanılmaktadır.

Zirkonyum Kaplama Diş Etleri İle Uyumlu Mudur?

Zirkonyum kaplama nedir?
Zirkonyum kaplama nedir?

Zirkonyum kaplamanın diş etiyle uyumuna bakıldığında; zirkonyum, diş dokusuyla oldukça uyumlu bir malzemedir. Metal destekli protezlerde; dişin boyun kısmında ve diş etinde morarmaya benzeyen renklenmeler olabilmektedir. Diş eti çekilmesi görülebilmektedir. Ancak zirkonyum kaplama sonucunda hem diş etinde renk değişimleri olmayacağı gibi hem de diş eti çekilmesi gözlenmemektedir.

Zirkonyum Kaplama Metale Alerjisi Olanlar İçin Uygun Mudur?

Zirkonyum kaplamanın alerjik reaksiyona neden olması gibi bir durum yaşanmamaktadır. Zirkonyum maddesinde metal olmadığı için metal alerjisi bulunanlar için de uygun bir maddedir. Vücut ile biyolojik uyumluluğu olduğu için alerjik bir reaksiyon gösterilmemektedir.

Zirkonyum Kaplama Sonrasında Ağızda Koku ve Tat Değişikliği Olur Mu?

Zirkonyum kaplama ile ağızda koku oluşması gibi bir durum yaşanmamaktadır. Bunun nedeni ise; zirkonyum kaplamanın içeriğinde metal olmamasıdır.

Zirkonyum Kaplamalarda Zaman İçerisinde Renk Değişimi Olur Mu?

Zirkonyum dişlerde renk değişimi meydana gelmesi gibi bir durum yaşanmamaktadır. Hastalarımız kahve ve sigara gibi renklendiricileri tüketseler de dişleri bundan etkilenmeyeceği için tedaviden sonraki rengini korumaktadır. Zirkonyum kaplama uygulaması yapılan dişin yüzeyi pürüzsüz ve kaygan olmaktadır. Bu sebeple plak birikimi olmamaktadır ve dolayısı ile renk değişimi görülmemektedir.

Zirkonyum Kaplama Tedavisinde Ağrı Hissedilir Mi?

Zirkonyum kaplama işleminde ağrı oluşması gibi bir durum olmamaktadır. Lokal anestezi etkisi altında yapılan bir işlem olduğu için hastalarımız ağrı hissetmemektedirler. Ancak anestezinin etkisinin geçmesi ile beraber hastalarımızda hafif sızlamalar gözlenebilmektedir. Ayrıca bu süreçte sıcak ve soğuk hassasiyeti de görülebilmektedir. Zirkonyum kaplama nedir sorusunu yanıtlamak gerekir ise; iyileşme süreci kısa süren ve sonrasında herhangi bir ağrı veya sızlanma hissedilmeyen bir tedavidir.

Zirkonyum kaplama nedir?
Zirkonyum kaplama nedir?

Zirkonyum Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürede Tamamlanmaktadır?

Zirkonyum kaplama işleminin süresi; yaklaşık olarak 1 haftadır. Hastalarımızın diş etlerinde herhangi bir problem yok ise; 1 haftadan daha uzun sürmemektedir. Ancak hastalarımızın yapılan işlemden memnun kalması adına prova seansları arttırılmış ise veya diş etlerinde problem var ise; bu durumda tedavi uzayabilmektedir.

Zirkonyum Kaplama Bakımı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Zirkonyum diş bakımı, rutin diş bakımından farklı olmamaktadır. Hastalarımızın yine gün içerisinde en az 2 kere olmak üzere düzenli olarak dişlerini fırçalamaları gerekmektedir. Diş ipi ve ağız gargarası gibi ek bakım ürünlerini kullanabilmektedir. Ayrıca 6 aylık periyotlarda diş hekimlerimize kontrole gelmelidirler. Bu süreçte kaplamalarda oluşabilecek problemler erken teşhis edilip önlemleri alınabilmektedir.

Zirkonyum Kaplamanın Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum dişlerin ömürlerine bakıldığında; hastalarımıza zirkonyum kaplamanın ömrü ile ilgili net bir sürenin verilmesi mümkün olmamaktadır. Dişler canlı dokular oldukları için zaman içerisinde dişlerde aşınmaların olabilmesi oldukça normaldir. Dişlerdeki aşınmalar dolayısı ile dişlerin yapılarında değişiklikler olabilmektedir. Zirkonyum kaplama yapılmış olan dişte ise; değişiklik gözlenmemektedir. Diş hekimlerimizin tavsiyelerinin dikkate alınması ve belirli periyotlarda diş hekimlerimizin ziyaret edilmesi durumunda; oldukça uzun yıllar zirkonyum kaplamanın kullanılması mümkün olmaktadır.

Zirkonyum Kaplamanın Değiştirilmesi Risk Oluşturur Mu?

Zirkonyum kaplama değiştirilirken dişe zarar verilmesi gibi bir durum yaşanmamaktadır. Çıkartılırken kesilerek çıkartılmaktadır ve dolayısı ile hastalarımız için konforlu bir işlemdir. Zirkonyum kaplama nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; hastalarımıza rahatsızlık vermediği gibi dişlerde doku kaybı oluşmasına da neden olmayan bir uygulamadır.

Bir yanıt yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Zirkonyum Kaplama Nedir? ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.