Zirkonyum Kaplamaların Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum Kaplamaların Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplamaların avantajları, tedavide kullanılan zirkonyum maddesinden gelir. Zirkonyum kaplamalar, alt yapısında metal olmayan ve beyaz renge sahip bir alaşım olan zirkonyumun kullanılmasıyla yapılan bir kaplama türüdür. 

Zirkonyum kaplamalar, çok dayanıklıdır ve doğal dişlerin görünümüne çok yakındır. Dayanıklılığı ve doğal görünümü sayesinde bu kaplamalar, giderek daha popüler hale geldi. Kızılay diş kliniklerinde de zirkonyum kaplamalara olan talep her geçen gün artıyor.

Zirkonyum Kaplamaların Avantajları

Zirkonyum kaplamaların avantajları genel olarak şunlardır:

  • Doğal görünüm: Zirkonyum, doğal olarak beyaz olduğu için doğal dişlerle benzerlik taşır ve harika bir şekilde eşleşir. Zirkonyum ayrıca şeffaftır. Bu nedenle de doğal dişlerin netliğini taklit eder.
  • Daha estetik bir gülümseme: Zirkonyumda metal tabaka yoktur. Diğer kaplama tiplerinin birçoğunda metal bir katman bulunur. Bu metal kaplama, genellikle diş eti çizgisinde görülür ve gülümseme esnasında görünür hale gelir. Zirkonyum kaplamalar, bu sorunun üstesinden gelir ve öz güveni artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, çok koyu renkli dişlere sahip hastalarda, arzu edilen beyaz rengi elde edebilmek bu kaplama türüyle mümkündür. Zirkonyum, her renk ile bütün dişlere rahat bir şekilde uygulanabilir. Hatta bu kaplama türünün rengi, uzun yıllar geçse dahi değişmeyecektir.
  • %100 biyouyumluluk: Zirkonyum, mükemmel bir şekilde biyouyumludur. Zirkonyumun biyouyumlu olması, ağızda uzun süre güvende kalması anlamına gelir. İnsan vücudu ile uyumlu olduğu için vücutta herhangi bir yan etki ve alerji riski olmaz. Ayrıca şimdiye kadar bu kaplama türüne karşı herhangi bir alerji vakası da bildirilmemiştir.
  • Süper sert: Zirkonyum en güçlü kaplama türüdür, aşınmaya ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır. Porselenden en az beş kat daha güçlüdür. Ayrıca çiğneme veya ısırma kuvvetine de dayanıklıdır. Çok yüksek eğilme mukavemetine sahiptir ve dişlere de iyi bir şekilde yapışır. 
  • Uzun ömürZirkonyum kaplamanın ömrü, diğer kaplama türlerinden çok daha uzundur. 
  • Korozyona dayanıklı: Farklı tipteki diş kaplaması türleri, hastaların uzun yıllar boyunca düzenli bir şekilde kullanmasıyla beraber mutlaka korozyona uğrar. Uzun zaman boyunca tüketilen birçok farklı besinler, kaplamaların aşınmasına neden olacaktır. Zirkonyum kaplamalar ise bu tür kaplamalara benzer şekilde korozyona uğramaz.

Zirkonyum Kaplamaların Porselen Kaplamalara göre Avantajları

Zirkonyum kaplamaların porselen kaplamalara göre avantajları şunlardır:

  • Porselen kaplamanın yıllardır birçok kişi tarafından kullanıldığı ve vücut tarafından iyi tolere edildiği bir gerçektir. Ancak yine de gülümseme çok daha estetik ve doğal olması gerekir. Zirkonyum kaplamalar, porselene göre çok daha estetik görünüm kazandırır.
  • Zirkonyum kaplamalar, porselen kaplamalardan daha güçlüdür. Dayanıklılıkları, porselenlere göre daha fazladır. 
  • Porselen kaplamalar, ağız içinde metalik bir tat hissi oluşturabilir. Ancak zirkonyum kaplamalar, ağız içinde farklı bir tat hissi oluşturmaz. 

Zirkonyum Kaplama Fiyatı Ne Kadar?

Zirkonyum kaplama fiyatı, lokasyon, diş hekiminin deneyimi, malzemeler, anestezi ve daha birçok faktöre göre değişir. Örneğin Kızılay’da zirkonyum kaplama fiyatları ile Ankara’nın herhangi bir ilçesindeki fiyatlar tamamen farklı olacaktır. Kesin fiyatlar için diş hekimiyle görüşmek gerekir.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Zirkonyum Kaplamaların Avantajları Nelerdir? ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.