Zirkonyum Mu Porselen Lamine Mi?

Zirkonyum Mu Porselen Lamine Mi?

Zirkonyum ve porselen lamine arasında bazı temel farklılıklar olsa da diş tedavisi ile gülüş tasarımı için her iki yöntem de sıkça kullanılıyor. Her iki tedavi yönteminin de kendilerine göre avantajları ile dezavantajları vardır. 

Hangi yöntemin tercih edileceğinin belirlenmesindeki en önemli unsur, hastanın ağzının durumu ve dişlerin yapısı ile ilgili sorunlarıdır. Zirkonyum kaplama ve porselen lamineler arasındaki en temel farklılıklardan biri, kaplamaların uygulanış biçimidir. Zirkonyum dişin tamamına uygulanırken, porselen lamineler sadece dişin ön yüzeyinden 0.3-0.7 mm arasında inceltme işlemi yapılarak uygulanır. 

Kullanılacak yöntemin belirlenmesi için hastanın muayene olması ve diş yapısının aşınma hızı ile diş mine dokusunun yüzeydeki durumunun belirlenmesi gerekir. Zirkonyumda eksik dişler için köprü tedavisi mümkün olsa da laminede köprü tedavisi uygun değildir. 

lamine diş

Lamine Diş Kaplama

Lamine diş kaplama, yaprak diş veya laminate veneer olarak da bilinen önemli bir tedavi yöntemidir. Hastaların görünümünü olumsuz yönde etkileyen sorunların düzeltilmesinde kullanılan bir estetik diş hekimliği uygulamasıdır. Yüksek ışık geçirgenlikleri sebebiyle en estetik ve doğal görünümlü tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilirler. Lamineler, genel olarak dişin ön yüzeyine yapıştırılır. Dişlere doğal bir görünüm kazandırır ve gülüş estetiğini sağlar.  

Lamine Diş Kaplama Hangi Durumlarda Kullanılır?

Lamineler, diş boyutu dengesizliği veya diş minesinin aşındığı durumlar için etkili bir tedavidir. Çatlak ve kırık diş minesi, lamineler ile kaplanabilir. Yüksek kaliteli ışık geçirgenliğine sahip olduğu için doğal diş gibi görünürler. 

Kalıcı beyazlık isteyen hastalar için de son derece uygundur. Dişlerinde az çapraşıklık olan hastalar, ortodontik tedavi görmek istemeyenler veya ortodontik apareylere ayıracak vakti olmayanlar güzel, bembeyaz bir gülüşe kavuşmak için yine bu kaplamaları tercih edebilirler. Lamineler, aynı zamanda dişler arası boşlukları kapatmak ve ayrık dişleri tedavi etmek için de sıklıkla kullanılır. 

Lamine Kaplamaların Avantajları Nelerdir?

Lamineler, yüksek oranda dayanıklıdır ve uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılabilirler. Bunun nedeni, porselenden yapılmış olmaları ve diğer sistemlere göre daha üstün yapıştırma özelliklerine sahip olmalarıdır. Lekelere ve aşınmaya karşı çok dayanıklıdırlar. Ömürlerini uzatmak için iyi diş bakımına ihtiyaç vardır. Çok sert yiyecekler tüketmek veya tırnak yemek gibi alışkanlıklardan da kaçınılmalıdır. Genel olarak lamine kaplamaların avantajları şunlardır:

  • Çok küçük bir müdahale ile doğal ve sağlıklı bir görünüm elde edilir.
  • Hiçbir şekilde leke bırakmayan malzemelerden üretilir.
  • Lamine kaplamalar, doğal dişlerin yapısına hiçbir müdahale etmeden estetik işleve sahip dişler ortaya çıkarır. Bu tedavide dişlerde hiçbir değişiklik yapılmaz veya minimal düzeyde bir işlem ile daha mükemmel bir sonuç elde edilebilir.
  • Dişlerin yüzey kısmı, uygulamadan sonra son derece pürüzsüz olacağından sigara ve benzeri nedenlerle oluşan renklenmeleri ve tartar oluşumunu en aza indirir. Kısaca kahve, çay ve sigara gibi dış etkenlerden dolayı dişler, renk değiştirmez.
  • Aşınmaya karşı yüksek dirence sahiptir.
porselen lamine

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum kaplamaların, biyo-uyumluluğu yüksektir ve dişlere doğal bir görünüm sağlar. Yüksek oranda teknolojik bir ürün olan zirkonyum, dayanıklılığı ve estetik özelliklerinden dolayı popüler olarak diş hekimliğinde kullanılır.
Klinik ortamda hazırlanmış olan ölçüler, laboratuvarda özel cihazlar ile taranır ve bu veriler, elektronik ortama aktarılır. Bu boyutlar, daha sonraki aşamada bilgisayar tarafından işlenir.

Zirkonyum Diş Kaplama Hangi Durumlarda Kullanılır?

Zirkonyum diş kaplama, kötü görünüm oluşturan dolgularda ve aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonunda da tercih edilir. Ayrıca diş beyazlatma yöntemleri ile sonuç alınamayan durumlarda bu yönteme başvurulur.

Zirkonyum Kaplamaların Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum, çok sert bir maddedir, çiğnemeye ve asitlerin aşındırıcı etkisine kolayca direnç gösterir. Ayrıca zirkonyum, özel yarı saydamlığıyla bilinen bir malzemedir. Bu, diş hekimliği alanında ciddi anlamda talep gören bir özelliktir. Genel olarak zirkonyum kaplamaların avantajları şunlardır:

  • Zirkonyum kaplamalar, dişlerin rengini uzun yıllar rahatlıkla korur. 
  • Birçok tedaviden sonra diş etlerinin çekilmesinden kaynaklanan koyu renkli maddelerin oluşması sorunu, bu kaplama türünde metal kullanılmadığı için görülmez. 
  • Yüksek düzeyde biyo-uyumludur ve böylece alerji durum da yoktur. 
  • Düşük ısı iletkenliği sayesinde çok soğuk veya sıcak gıda alımı durumunda rahatsızlık oluşmaz.
zirkonyum kaplama

Lamine ve Zirkonyum Kaplamalar Kaç Seans Gerektirir?

Lamine diş ve zirkonyum kaplamalar, dişlerin durumuna ve tedavinin kapsamına göre 2,3 veya 4 seans sürebilir.

Lamine ve Zirkonyum Kaplamaların Ömrü Ne Kadardır?

Ağız ve diş bakımına bağlı olarak lamine kaplamaların ömrü, 10 ile 15 yıl kadardır, zirkonyum kaplamaların ömrü ise 10 ile 20 yıl kadar sürebilir. 

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Zirkonyum Mu Porselen Lamine Mi? ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.