Zirkonyum Nedir

Zirkonyum Nedir

Zirkonyum; dayanıklılık, doğallık ve estetik açısından değerlendirildiğinde daha salıklı bir gülüş elde edebilmek amacı ile kullanılan bir kaplama malzemesidir. Zirkonyum nedir sorusuna cevap vermek gerekir ise; yeni nesil diş kaplama tedavisidir. Metal destekli porselenlerin dezavantajlarının ortadan kaldırılabilmesi için uygulanan bir tedavidir. Zirkonyum kaplama; kemik gelişimini tamamlamış olan her hastamızda uygulanabilecek bir tedavidir. Doku ile uyumlu bir madde olduğu için hastalarımız diş eti çekilmesi gibi problemler yaşamamaktadırlar.

Zirkonyum nedir?
Zirkonyum nedir?

Zirkonyum Maddesinin Özelliği Nedir?

Zirkonyum; sıcağa karşı dayanıklılığı bulunan, ışık geçirgenliği olan, beyaz renge sahip ve diş yapımında kullanılan bir maddedir.

Zirkonyum Kaplama Tedavisinin Uygulanamadığı Durumlar Nelerdir?

Zirkonyum kaplamanın uygun olmadığı hastalarımız; dişleri arasında çok uzun boşluklar olan, köprü ayağı olarak kullanılacak olan dişlerin arasındaki boşluğun fazla olduğu durumlarda zirkonyum kaplama yapılmamaktadır. Ayrıca kemik gelişimini tamamlamamış olan, 18 yaşından küçük hastalarımıza da zirkonyum kaplama tedavisi uygulamamaktayız.

Zirkonyum Kaplamanın Yapım Aşamaları Nelerdir?

Zirkonyum kaplama işleminin aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle diş hekimlerimiz tarafından hastalarımız muayene edilmektedirler ve bu muayene ile beraber dişteki hasar tespit edilmektedir. Problemin kaplama ile giderilip giderilmeyeceğine bakılmaktadır.
 • Lokal anestezi etkisi altında uygulanan bir işlemdir. İşlem bölgesi kısa süre içerisinde uyuşturulmaktadır.
 • Özel aletler kullanılarak diş çevresinde ve uçlarında inceltme işlemi yapılmaktadır. Bunun sebebi ise; dişin üzerine yerleştirilecek olan kaplama ile uyum sağlamasıdır. Kaba ve büyük olmaması içindir.
 • Ağız içi temizlenip dezenfekte edildikten sonra dişlerin ölçüsü alınmaktadır.
 • Dişler inceltildikten sonra kaplama işlemi yapılana kadar hastalarımız dişlerinin görüntüsünden memnun kalmaz iseler; geçici diş kullanabilmektedirler.
 • Doğal diş görünümünde olması istendiği için zirkonyum kaplama için uygun diş rengi seçimi yapılmaktadır. Bu süreçte hastalarımızın beklentileri ve düşünceleri de önemlidir. İşlemin amacı doğal diş görünümünü yakalamak olduğu için hastalarımızın kendi diş tonlarından daha açık renkler seçmemeleri gerekmektedir.
 • Zirkonyum kaplama dişlerin hazırlanabilmesi için ortalama 5 ile 7 gün arası bir süre gerekmektedir. Bu süreçte hastalarımızın dişlerine geçici kaplamalar yapıştırılmaktadır ve ortalama 7 ile 10 gün arasında bir süre hastalarımız geçici dişlerini kullanmaktadırlar.
 • Kalıcı kaplamalar yapıldıktan sonra 6 aylık periyotlarda hastalarımızın diş hekimlerimize kontrole gelmeleri gerekmektedir.
Zirkonyum nedir?
Zirkonyum nedir?

Zirkonyum Kaplama Sökülürken Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Zirkonyum kaplamanın sökülmesi için izlenebilecek yollar şu şekildedir:

 • Sökülecek olan zirkonyum kaplamanın diş eti ile birleştiği yere zirkon kaplama sökücünün yerleştirilmesi ile beraber çok hafif kuvvet uygulanması gerekmektedir. Bu şekilde kaplamalar çıkartılabilmektedir. Ayrıca zirkonyum kaplamalar da çok zarar görmemektedir.
 • Zirkonyum kaplamaların kesilerek sökülebilmesi mümkündür. Ancak kesilerek çıkartılması durumunda, tekrar kullanmak mümkün değildir. Dolgu işleminde dişi aşındırmak için kullanılan alete benzer bir alet ile kesme işlemi yapılmaktadır.

Zirkonyum Kaplamanın Fiyatları Neye Göre Değişiklik Göstermektedir?

Zirkonyum kaplamanın ücretlerine bakıldığında; hastalarımızın zirkonyum kaplama uygulanacak olan diş sayısına, tedavinin uygulanacağı bölgeye, kullanılacak olan zirkonyumun kalitesine göre fiyat farklılıkları olmaktadır. Zirkonyum nedirin cevabı düşünüldüğünde; kullanım ömrü ve işlevi dikkate alındığında fiyat performans olarak uygun bir tedavidir.

Zirkonyum Kaplamanın Altındaki Dişin Çürümesi Mümkün Müdür?

Zirkonyum kaplama yapılan dişin çürümesi gibi bir durum olmamaktadır. Bunun için hastalarımızın diş hekimlerimizin tavsiyelerine uymaları, ağız ve diş bakımlarını aksatmamaları, düzenli olarak kontrol seanslarına gitmeleri gerekmektedir. Ağız ve diş bakımına dikkat etmeyen hastalarımızda çürük olasılığı bulunmaktadır.

Zirkonyum Kaplama Ağız Kokusuna Sebep Olur Mu?

Zirkonyum kaplama ile ağız kokusu yaşanmamaktadır. Gün içerisinde 2 kere dişlerini fırçalayan, diş ipi ve ağız gargarası gibi ek bakımları yapan hastalarımız; ağız kokusundan şikayet etmemektedirler.

Zirkonyum nedir?
Zirkonyum nedir?

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Zirkonyumun artıları aşağıda verilmiştir:

 • Işık geçirgenliği bulunduğu için hastalarımızın doğal diş rengine yakın bir görünüm elde edilebilmesini sağlamaktadır. Bu sebeple dişin kaplamasının olduğu çok belli olmamaktadır.
 • Klasik metal üstü porselenler ile kıyaslandığında, diş etleri ile uyumu daha fazla olmaktadır. Diş etlerinde morarma görülmemektedir.
 • Ön bölgedeki dişler için zirkonyum kaplama tercih edildiğinde daha estetik bir görünüm elde edilmektedir.
 • Biyolojik açıdan değerlendirildiğinde; metal alt yapılı bir kaplama olmadığı için biyolojik olarak uyumludur. Dolayısı ile hastalarımızda alerjik reaksiyonlara sebep olmamaktadır.
 • Diş eti ile diş arasında gri bir görüntü olmamaktadır. Ayrıca zirkonyum kaplama yapılması için kesilmesi gereken diş dokusu daha azdır.
 • Sıcak ve soğuk hassasiyeti, diğer tedavilere göre daha az olmaktadır.
 • Tek diş kaplaması yapılırken diğer dişlerden ayrılmaması için zirkonyum kaplama daha uygun olmaktadır.

Zirkonyum Kaplamanın Dezavantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplamanın eksileri aşağıda belirtilmiştir:

 • Geleneksel metal üstü porselenler ile kıyaslandığında, daha maliyetli bir tedavi olmaktadır.
 • Çok uzun diş boşlukları varken zirkonyum kaplama yapılır ise; kaplamalar daha kırılgan olmaktadır ve bu sebeple tercih edilmemektedir. Zirkonyum nedir diye düşünüldüğünde oldukça dayanıklı bir maddedir. Ancak diş boşlukları uzun olduğunda dayanıklılığı azalmaktadır.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz gizli kalacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Bu sayfada toplam 0 Ayrı Müşteriye ait yorum bulunmaktadır. Sizde Zirkonyum Nedir ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz Müşteri yorumları ve sorularınız bizzat Dt. Ömer Bayar tarafından cevaplandırılacaktır.