Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma tedavisi, estetik açıdan dişlerinin yeteri kadar beyaz olmadığını düşünen hastaların başvurduğu tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Hastaların mevcut diş görünümünden daha beyaz dişlere sahip olması için başvurulan diş beyazlatma işlemleri, özellikle son yıllarda diş hekimliğinde sıklıkla uygulanan tedaviler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Estetik diş hekimliğinde bleaching adı da verilen diş beyazlatma işlemleri, dişlerin dış yüzeyindeki gözenekli mine yapısından meydana gelen renkli, inorganik ve organik maddelerin diş beyazlatma jelleri ve benzeri medikal ürünler kullanılarak giderilmesi işlemleri olarak uygulanmaktadır.

Diş Beyazlatma İşlemlerinin Gerekliliği

Diş beyazlatma uygulamalarının gerekliliği, özellikle dişlerinin sarımsı görüntüsünden aşırı düzeyde rahatsızlık duyan kişilerde söz konusu olmaktadır. Kişisel bakımına özen gösteren kişiler, dişlerinin özellikle fırçalamalardan sonra parıldamasını ve beyazlığını her daim korumasını istemektedir. Dişlerdeki renk ve şekil bozukluklarının çok ciddi psikolojik sorunlara yol açtığı bilindiğinden, dişlerinin yeteri kadar beyaz olmadığını düşünen kişiler de talep ettikleri zaman diş beyazlatma işlemlerine başvurabilirler.

Estetik diş hekimliğinde, evde yapılan karbonatla diş beyazlatma gibi birtakım uygulamalar, beyazlatıcı diş macunları ve diş beyazlatma kalemi gibi ürünlerin kullanımı gibi yöntemlerin yanında diş hekimleri tarafından uygulanan birtakım medikal diş beyazlatma tedavileri uygulanmaktadır. Bunların arasında yer alan bleaching yani diş beyazlatma işlemleri diğer metotlara kıyasla hem ekonomik hem de kolay bir şekilde uygulanmaktadır.

Dişin Beyazlığını Kaybetmesinin Nedenleri Nelerdir?

Dişlerin beyazlığını kaybetmesinin sebepleri genel olarak iki farklı renk değişimine bağlanmaktadır. İç renklenme ve dış renklenme olarak sınıflanan bu nedenlere göre dişin beyazlığını kaybetmesinde pek çok farklı faktör büyük rol oynamaktadır.

Dişin içine nüfuz etmiş ve fırçalama ile giderilmesi mümkün olmayan lekelere iç renklenme adı verilir. İlaçlara bağlı oluşan yapısal bozukluklar bu kısma dahil olmaktadır. Öte yandan yoğun bir şekilde çay, kahve ve kola gibi boyayıcı bazlı sıvı gıdaların yanı sıra sigara tüketimi de dişlerin beyazlığını kaybetmesinde dış renklenmeye sebep olan faktörler arasında gösterilmektedir. Çoğunlukla diş taşı temizliği ve sonrasında bu tür lekelerden kurtulmak mümkün olmaktadır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri, ofis ortamında ve evde uygulanan yöntemler olarak ikiye ayrılmaktadır. Power Bleaching denilen ofis ortamındaki diş beyazlatma yöntemlerinde, beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşan, kısa sürede diş rengini 3 – 4 yon kadar açabilen en hızlı, güvenilir ve etkili beyazlatma sistemi uygulanmaktadır.

Bunun yanı sıra evde diş beyazlatma yöntemleri de diş hekimliğinde yer alan uygulamalar içindedir. Home Bleaching adı verilen bu yöntemde, ağızdan alınan basit bir ölçünün ardından kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine jeller konularak yapılan beyazlatma işlemi, ortalama 5 – 7 günde istenen beyazlamayı sağlamaktadır. Günde 4 – 8 saat takılması gereken bu ağızlıklar ile dişlerin beyazlatılması mümkün olmaktadır.

Diş Beyazlatma Dişlere Zarar Verir Mi?

Diş beyazlatma uygulamalarının dişlere zarar vermesi konusu, pek çok kişinin bu işlemlere karşı önyargılı olmasına sebep olmaktadır. Diş beyazlatma sebebi ile insanların dişlerinde yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluşumunu gösteren bir tek bile araştırmanın olmadığı bilinmektedir. Dolayısıyla diş hekiminin gözetiminde dişlerin beyazlatılması için kullanılması gereken diş jellerinin oranının belirlenmesiyle dişlerin herhangi bir yapısal zarara uğraması mümkün değildir.

Diş Beyazlatma Ne Kadar Süre Etkilidir?

Diş beyazlatma işlemlerinin etki süresi, dişlerini beyazlatmak isteyen hastaların en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Diş beyazlatma tedavilerinin etkileri kişinin diş yapısına göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak 6 ay ile 2 yıl arasında sürmektedir.

Etiketler:, , , , , , , , , ,