Estetik Gülüş Tasarımı

Estetik Gülüş Tasarımı

Estetik Gülüş Tasarımı

Gülüş estetiğinin tasarlanması, günümüzde diş hekimliğinin ayrı bir alt dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çürük dişlere sahip kişilerin, diş eti hastalıklarından ve diş dizilimindeki çarpıklardan şikayetçi insanların gülüşlerinde yaşadıkları estetik sorunlar, sadece bu alanda sınırlı kalmayıp kişilerin sosyal hayatlarını ve iş yaşamlarını da önemli ölçüde etkilemektedir. Özgüven eksiklikleri başta olmak üzere toplum içinde gülmeye çekinmeleri ve benzeri durumlar, dişlerinde birtakım problemler yaşayan kişilerin hayatlarını istedikleri gibi yaşayamamalarına neden olmaktadır. Bu yüzden estetik gülüş tasarımı, kişilerin güzel bir gülüşe sahip olması ve yitirdikleri özgüvenlerini yeniden kazanmaları için çok büyük önem taşımaktadır.

Estetik Gülüş Tasarımı Nedir?

Estetik gülüş tasarımının tanımı, estetik diş hekimliğinin ifadesiyle, çeşitli sebeplerden dolayı estetik açıdan görünümü hoş olmayan diş ve diş etlerinin hastanın yüz şekilleri ve ihtiyaçlarına göre olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemleri olarak yapılmaktadır. Estetik gülüş tasarımı, diş hekimliğinde multidisipliner bir yaklaşım olması sebebiyle pek çok işlemin bir arada uygulanarak gerçekleştirilmesiyle yapılan önemli bir uygulamadır.

Gülüş Tasarımında Yapılan İşlemler Nelerdir?

Estetik gülüş tasarımında yapılan uygulamalar, dişlerinde estetik kayıp yaşayan her kişinin beklentileri ve ihtiyaçları farklı olacağı için, kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu işlemler belirlenirken özellikle estetik gülüş tasarımı yaptırmak isteyen hastanın yüz hatları, cinsiyeti, yaşı ve talepleri gibi faktörler ele alınmaktadır.

Genel olarak estetik gülüş tasarımında yapılan bazı uygulamalar bulunmaktadır.  Diş eti temizleme işlemleriyle başlanan bu uygulamalarda hastanın mevcut durumda sahip olduğu çürük dişleri tedavi edilir. Ayrıca sadece dişlere değil diş etlerinde de söz konusu olan olumsuzlukların giderilmesi sağlanır. Daha sonra hastaların ihtiyaçlarına ve taleplerine göre yapılması gereken işlemler planlanır. Planlama aşamasında belirlenen işlemler genel olarak;

  • gingivektomi olarak isimlendirilen diş eti estetiği girişimleri,
  • bleaching denilen diş beyazlatma yöntemleri,
  • Diş kaybı yaşanması durumunda implant ve protez uygulamaları ile tedavi edilmesi,
  • Porselen lamineler ve kaplama işlemleri,
  • Zirkonyum kaplama işlemleri,
  • Ortodontik tedaviler (diş çarpıklığı için tel tedavisi)

olmak üzere güzel ve estetik bir gülüş elde edilebilmesi için gerekli olan tüm işlemlerden oluşmaktadır. Diş hekimliğinde normalde işlevsel açıdan icra edilen bu işlemler, estetik diş hekimliğinde özellikle görünüm kaygısı gözetilerek başarılı bir şekilde sonuçlandırılmaktadır.

Estetik Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Estetik gülüş tasarımı yapılışı konusunda yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi hastanın estetik beklentileri ve taleplerini doğru bir şekilde anlamak oldukça önemlidir. Zira estetik gülüş tasarımı sırasında uygulanacak işlemler de bu talepler ve ihtiyaçlara göre belirlenmektedir. Estetik gülüş tasarımı yapılışında ilk olarak hastanın ağız ölçüsü alınarak modellemesi yapılır. Daha sonra bu modelleme üzerinden problemlerin neler olduğu tespit edilir.

Hastanın ağız içi ve yüz fotoğrafları bilgisayar ortamında dijital ölçümlemeler yaparak yüz şekline uyumlu bir hale getirilir. Tedavi sonrasında ortaya çıkacak görünüme en uygun görüntüler de yine bu aşamada elde edilir. Bunun ardından hastanın ağzına uygun olacak şekilde restorasyonlara başlanarak hastanın estetik gülüş tasarımında son onayı alınmasıyla birlikte büyük çaplı uygulamalara geçilir.

Planlamaların tamamlanmasının ardından hastanın diş etlerinde ve diş diziliminde herhangi bir çarpıklık yoksa, ortodontik tedaviye gerek duyulmadan doğrudan diş etleri üzerinden estetik görünüm odaklı tedaviye başlanır. Diş eksiklikleri, implant ve protezler ile tedavi edildikten sonra ihtiyaç duyulması halinde bleaching yani diş beyazlatmasına başvurulur. Hastanın talebine göre zirkonyum ya da porselen kaplamalar ile estetik gülüş tasarımı işlemleri planlanan son aşamaya ulaşılıncaya kadar bu şekilde devam eder.

Etiketler:, , , , ,